16 Ekim 2023’teki diyalog toplantısının ardından, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve diğer kuruluşlar, Hamas’ın terörist saldırılarının bölgede sayısız masuma tarifsiz acılar yaşattığını belirten bir bildiri imzaladı. Bildiride, Hamas’ın saldırılarının sokaklarda alkışlanmasına ve görmezden gelinmesine izin verilmeyeceği vurgulandı. Toplantıda, İsrail halkına karşı işlenen vahşetin kayıtsız şartsız kınanması ve rehinelerin derhal serbest bırakılması gerektiği konusunda mutabık kalındı.

MARSTA YAŞAM: YOSUN, MARSTA SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAMIN ANAHTARI OLABİLİR MARSTA YAŞAM: YOSUN, MARSTA SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAMIN ANAHTARI OLABİLİR

Bildiriyi imzalayan kuruluşlar arasında Kuzey Ren-Vestfalya İslam Dini Cemaati, İslam Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ), ve Almanya Müslümanları Merkez Konseyi’nin Kuzey Ren-Vestfalya Bölge Birliği de yer alıyor. Almanya’nın iç istihbarat birimi BfV, DİTİB’i izlemeye aldı. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve uluslararası kınamalar devam ederken, Gazze’deki sağlık yetkilileri saldırılarda 37.100’den fazla Filistinlinin öldüğünü bildirdi.