İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO)’nun iç hatları kapattığı gerekçesiyle satılığa çıkardığı Kaptan Paşa, Seydi Ali Reis I ve Oruç Reis V adlı katamaran tipi feribotlara sürpriz alıcı çıktı.
Savunma odaklı Mildefin’de yer alan habere göre her biri 350 yolcu taşıyabilen feribotları Türk Silahlı Kuvvetleri satın aldı. Feribotların isimleri ise TCG MUĞLA, TCG MERSİN ve TCG GAZİMAĞUSA olarak değiştirildi. Gemilerin Akdeniz bölgesinde hizmet vereceği tahmin ediliyor. 
Feribotların şu an bakım ve tadilatlar için İzmir Tersanesi Komutanlığı’na bağlı Alaybey Tersanesi’nde bulunduğu öğrenildi. Feribotların dönüşümün ardından Türk Deniz Kuvvetleri’nin kullanımına hazır hale getirileceği ve süratli nakliye gemisi olarak kullanılacağı öğrenildi. Üçü de 1997 yılında Norveç’te inşa edilmiş olan feribotlar 35 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve 1.96 metre drafta sahip.
KADROLAR OLUŞTURULDU
Öte yandan feribotlar için kadrolar da oluşturuldu. Buna göre her feribotta gemi komutanı olarak bir subayla beraber dört astsubay, üç uzman erbaş, 8 sözleşmeli erbaş veya er görevlendirildi.

KIBRIS’A GİDİP GELEBİLİYOR

TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KKTC’DEN AYRILDI TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KKTC’DEN AYRILDI


Saatte 32 knot (60 km) hıza çıkabilen feribotların seyir menzili ise 216 kilometre. Feribotlar şu anki durumlarıyla bile Anamur ile Kıbrıs arasında gidip gelebiliyor.