Rusya'da yasaklanan yayınlar listesinde Fransız haber ajansı AFP, Alman yayın organları Der Spiegel, FAZ ve İtalyan kamu yayıncısı Rai de yer alıyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, 81 Avrupa haber kuruluşuna erişim engeli getirildiğini duyurdu.

Kremlin yönetimin aldığı karar, Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya tarafından finanse edilen dört medya şirketine yönelik getirdiği yayın yasağına misilleme olarak alındı.

Listede Fransa'nın AFP haber ajansı, Almanya'nın Der Spiegel ve FAZ yayınları ile İtalyan ve İspanyol kamu yayıncıları Rai ve RTVE de yer alıyor.

Açıklamada, "Rus medyası üzerindeki kısıtlamalar kaldırılırsa Rus tarafı da söz konusu medya operatörleriyle ilgili kararını yeniden gözden geçirecektir" denildi.

Dubai Prensesi, Eşini Sosyal Medya Mesajıyla Boşadı Dubai Prensesi, Eşini Sosyal Medya Mesajıyla Boşadı

Geçtiğimiz ay AB, aralarında Avrupa'nın Sesi, RIA haber ajansı, Izvestia ve Rossiyskaya Gazeta'nın da bulunduğu Kremlin bağlantılı dört kurumun yayın faaliyetlerini yasaklamıştı.

Avrupa Konseyi 17 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, kara listeye alınan dört yayın organının sürekli olarak Rusya'nın "doğrudan ya da dolaylı kontrolü altında" olduklarını belirtmişti.

Konsey, bu kurumların Ukrayna'nın yasadışı işgaline destek sağlamada "etkili" olduklarını gerekçe göstererek bu kararın alındığını belirtmişti.

RIA, Izvestia ve Rossiyskaya Gazeta'nın en azından kısmen Rus devletine ait olduğu biliniyor.