BODRUM'DA DONDURMA FİYATLARINDA CİDDİ DÜŞÜŞ: TURİST SAYISINDA ARTIŞ MI BEKLENİYOR? BODRUM'DA DONDURMA FİYATLARINDA CİDDİ DÜŞÜŞ: TURİST SAYISINDA ARTIŞ MI BEKLENİYOR?

Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Çarşamba günü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.
Kanunda yapılan değişiklik ile hizmet sağlayıcılara sermaye zorunluluğu getirildi. Bu şartla birlikte hem yatırımcının korunması, hem de hizmet veren firmalara bir dizi yaptırım uygulanabilmesi sağlanacak. 
Kripto varlıkların ihracı, satışı, takası ve dağıtımı için Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) yetki verildi. Bundan sonra bütün transfer işlemleri kayıt altına alınacak. SPK, tedbir ve yaptırım uygulamak konusunda da yetkili olacak. Kurul, hizmet sağlayıcılar ile müşterileri arasındaki sözleşme şartlarına ilişkin belirlemelerde bulunabilecek.
Varlıkları kendisinin ya da başkasının zimmetine geçiren kripto varlık hizmet sağlayıcı yönetim kurulu başkan, üyeleri ve diğer mensuplar için 8 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası bulunuyor.
İşlenen suçta, zimmete geçirmenin anlaşılmaması için hileli davranışlar işlenmesi halinde failler, 14 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası ile yargılanabilecek.
Kanunda yapılalan değişiklik ile piyasa dolandırıcılığı ve piyasadaki manipülatif eylemlere 246 bin lira ile 6 milyon lira arasında idari para cezası uygulanacak