Olası bir çarpma halinde dramatik bir iklim değişikliğini tetikleyebilecek dev bir "gezegen katili" asteroit Dünya'ya çok yakın bir mesafeden geçmeye hazırlanıyor. Bu, son 110 yıldaki en büyük yaklaşma olacak

Daily Mail'de yer alan habere göre yaklaşık Everest Dağı büyüklüğündeki 2011 UL21 adlı uzay taşı, 125 yıl içinde gezegenimizin yakınından geçecek en büyük "potansiyel tehlikeli" asteroitlerden biri olacak.

2011 UL21'in 27 Haziran'da Dünya'ya dört milyon mil yaklaşması bekleniyor, bu da son 110 yıldaki en büyük yaklaşması olacak. Asteroid Güneş'in etrafında yaklaşık bin 130 günde bir dönüyor.

Ancak gökyüzü gözlemcileri uzay taşını iyi bir teleskopla, özellikle de en parlak olacağı 28 ve 29 Haziran tarihlerinde tespit edebilecek.

Dubai Prensesi, Eşini Sosyal Medya Mesajıyla Boşadı Dubai Prensesi, Eşini Sosyal Medya Mesajıyla Boşadı

Avrupa Uzay Ajansı tarafından yapılan duyuruda, bu asteroidin bilinen tüm Dünya'ya yakın cisimlerin yüzde 99'undan daha büyük olduğu belirtildi. Adını destansı yolculuklarıyla tanınan Yunan tanrısı Apollo'dan alan bu asteroitler, 2011 UL21 gibi birkaç metreden birkaç kilometreye kadar çeşitli boyutlarda olabilir.

Daha da önemlisi, Apollo asteroitleri, Güneş etrafındaki yörüngeleri Dünya'nınkinden daha büyük olmasına rağmen, Dünya'nın yörüngesini geçerek yakınlaşır ve kişiselleşir." Gökbilimciler aylardır 2011 UL21'i yakından izliyor ve Dünya insanlarının güvende olduğundan emin olmak için yolunu takip ediyor.

LiveScience'ın haberine göre 2011 UL21 aynı zamanda kıtasal ölçekte hasar verebilecek ve çarpma anında önemli iklim değişikliklerini tetikleyecek kadar enkaz üretebilecek bir asteroit olarak tanımlanan "gezegen katil" olarak da kategorize ediliyor.